top of page

Blepharospasm – סגירת עפעף חזקה, מוגזמת ובלתי רצונית

Benign Essential Blepharospasm או BEB, מתייחס להתכווצות זו בשתי העיניים. Benign=שפיר כלומר מדובר במצב שאינו מסכן חיים ו-essential מתייחס לעובדה שזה נובע מסיבה לא ידועה.

עד אמצע המאה ה -20, BEB נחשב למצב פסיכיאטרי אבל היום מאמינים שמדובר בבעיה בתפקוד של מרכז בקרת רפלקס המצמוץ במוח. חלק מהחולים עם blepharospasm גם סובלים מעיוותים נוספים בלתי רצוניים (dystonias) של הפנים והצוואר.

אנשים רבים אינם מוטרדים מאוד מ-BEB אבל לגבי המטופל שסובל מבעיה זו, להפרעה זו יכולה להיות השפעה גדולה מאד על החיים.  ייתכן שמי שסובל מבלפרוספאזם לא יוכל לנהוג, לקרוא, לצפות בטלויזיה או אפילו לעבוד.

מי סובל מהבעיה?

נדיר שהמצב תורשתי אך הוא מופיע פי שלוש בנשים. גורמי סיכון אחרים כוללים טראומה לפנים או לראש או מחלת עיניים, כגון עיניים יבשות. Blepharospasm יכול להופיע בכל גיל, אך בדרך כלל מעל גיל 50.

תסמינים

התסמין המוקדם ביותר של BEB הוא שיעור מצמוץ מוגבר, שמתגבר לעתים קרובות על ידי אור בהיר. במשך הזמן, יש עלייה הדרגתית בכוחם של התכווצויות השרירים.

התכווצויות יכולות להימשך בין שניות לדקות ובעיקר לערב את השרירים סביב העין אך עשויה לערב גם את הגבות. לחלק מהחולים יש גם בעיות בפתיחה עיניהם בהיעדר התכווצויות - מצב המכונה אפרקסיה של פתיחת עפעף. לעתים, חולים לפתח התכווצויות שהתפשטו לחייה (תסמונת Meige) או לצוואר (התסמונת של Brueghel ).

באופן כללי, המצב מחמיר על פני כמה שנים ואז מתייצב - הפוגה היא נדירה.
אנשים מסוימים מצאו כי הם מסוגלים לשפר הסימפטומים שלהם על ידי תמרונים כגון שירה, שיעול, פיהוק או הפעלת לחץ באזור הרקות. אחרים מוצאים שחלק מפעילויות או סביבות מסוימות עשויות להחמיר או להקל את הבעיה.

לחולים רבים עם BEB יש תסמיני עין יבשה, אי נוחות באור בהיר ודלקת של העפעפיים (blepharitis). אם תנאים אלה מטופלים, הסימפטומים של BEB עשויים להשתפר.

טיפול

בתחילת הייעוץ ד"ר אבישר תבצע שאלון קצר לבדיקת איכות החיים שלך על מנת להעריך את ההיקף והסוג של הנכות שלך – בהמשך היא תבנה תכנית טיפול מותאמת באופן אינדיבידואלי ותסקור את ההתקדמות שלך.

אמצעים פשוטים, הם הצעד הראשון בטיפול BEB, למרות שגם טיפול רפואי יכול גם לשחק תפקיד בהקלה על סימפטומים.

 

 • משקפי שמש, במיוחד כאלה, שעשויים לספק הגנה מפני אור אולטרה סגול ולהפחית את אי נוחות הנגרמת על ידי אור (פוטופוביה). עדשות בגוון ורוד FL41 הוכחו להיות היעילות ביותר עד כה.

 • חלק מהחולים מוצאים את הסימפטומים שלהם משתפרים כאשר עין אחת מכוסה. אנשים רבים טופלו בהצלחה על ידי הצמדת מסנן דק, שקוף מפלסטיק (רדיד חסימת Bangerter) לעדשות ראיה אחת.

 • משקפי Pinhole עשויים להפחית את אי הנוחות המיוצרת על ידי אור בהיר ולשפר את הראייה.

 • אם blepharospasm ניתן להקל על ידי לחץ על הרקות, ולאחר ניתן לחבר קפיץ לזרוע של המשקפים שלך כדי לספק לחץ מתמשך על אזור זה.

 • עיניים יבשות ובלפריטיס יטופלו באגרסיביות עם חומרי סיכה וייעוץ על היגיינה.

 • טיפול התרופתי אוראלי עשוי להיות מועיל אך לרוב רק יעיל באופן חלקי, קצר ולעתים קרובות יש תופעות לוואי.

בוטולינום טוקסין/זריקות בוטוקס

טיפול רפואי מורכב בדרך כלל מזריקות מקומיות של בוטולינום טוקסין ( BTX, בוטוקס) - 90 אחוזים מחולים המקבלים טיפול BTX משתפרים קלינית, על פי אקדמיה אמריקנית לרפואת עיניים בסקר 4340 חולים.

הטיפול בדרך כלל מביא להפחתה של 70 אחוזים בסימפטומים. תופעות לוואי בדרך כלל לא נמשכות זמן רב וכוללות צניחת עפעף זמנית (10-15 אחוזים ממקרים), עיניים יבשות (עד חמישה אחוזים) וראייה כפולה לטווח קצר (עד שני אחוזים).

למה לצפות

 • תופעות לוואי הן נדירות - אתה יכול להרגיש תחושת צריבה קלה עם ההזרקה או לחוות קצת עקצוץ עד שניים או שלושה ימים לאחר טיפול.

 • שטפי דם מינימלים עלולים להתרחש.

 • ייתכן שתהיה אדמומיות קלה של העור - זה נמשך בדרך כלל רק מספר שעות.

 • לעתים רחוקות, ייתכן שיש חולשה של שרירים סמוכים אם הבוטוקס מתפשט באופן בלתי צפוי.

 • אם הטיפול ניתן לאזורים העמוקים של העפעף, ראייה כפולה זמנית תתרחש אם הבוטוקס מתפשט באופן בלתי צפוי.

ניתוח עפעפיים

במקרים נדירים, חולים שאינם מרוויחים הקלה מטיפול ב- BTX ייתכן שיוצע להם ניתוח עפעפיים. הליך זה  כרוך בהסרת שריר העפעף הדומיננטי האחראי להתכווצויות , פעולה המכונה myectomy או orbiculectomy.

מנתחים רבים, כולל ד"ר אבישר, מעדיפים לבצע ניתוח לעפעפיים העליונים בשלב הראשון ורק לעתים רחוקות לשקול ניתוח עפעף תחתון במועד מאוחר יותר. גישה מדורגת זו נועדה  כדי למזער את הסיכונים של ניתוח. Myectomy (orbiculectomy) הוכחה טובה ליותר מ 80 אחוזים מחולים, ומספקת רמת שיפור שווה לתוצאות של טיפול ב-BTX.

כל ההליכים מתחילים בהתייעצות.

תחומי ההתמחות הקשורים ל-Blepharospasm

ניתוח הרמת עפעפיים (בלפרופלסטיקה)

ניתוח הרמת עפעפיים (בלפרופלסטיקה)

ניתוח תיקון פטוזיס ומתיחת עפעפיים

ניתוח תיקון פטוזיס ומתיחת עפעפיים
bottom of page